KAUNAS PHOTO 2015 » Atsisveikinimo su Olga, Michailu, Dima, Khava ir kitais turas su gidu

Atsisveikinimo su Olga, Michailu, Dima, Khava ir kitais turas su gidu

© Rūta Karčiauskaitė

© Rūta Karčiauskaitė

Vasario 21 d., sekmadienį, 15 val., M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje vyks atsisveikinimo turas su pirmąja tarptautinio fotomeno festivalio „Kaunas Photo“ 2016 metų programos paroda – „Sočio projektas: Kaukazo karo ir turizmo atlasas“. Šį kartą festivalio vadovas Mindaugas Kavaliauskas parodos turo metu aptars pagrindinius lėtojo fotožurnalizmo bruožus, kiekvienos parodos dalies aptarime akcentuodamas vis kitą iš jų: nuo leidybos inovatyvumo iki menininko moralinės atsakomybės. Renginys nemokamas ir atviras visiems.

Itin sėkminga ir abejingų nepaliekanti, olandų fotografo Rob Hornstra (1975) ir publicisto Arnold van Bruggen (1979) paroda „Sočio projektas: Kaukazo karo ir turizmo atlasas“, Kaune eksponuojama jau daugiau nei mėnesį. Trijose, M. Žilinsko dailės galerijos parodų salėse, daugialypė vizualiosios medžiagos samplaika, nuo nedidelio formato fotografijų, tekstų, atvaizdų laikraščiuose, dovanotų ir rastų daiktų, video, iki milžiniško dydžio žemėlapio, atskleidžia Lietuvos kaimynės – Rusijos penkerių metų gyvenimo ir gyvavimo paribius. Atspirties tašku tapusios 2014 m. Sočio Žiemos olimpinės žaidynės, projekto autoriams leido ne tik susipažinti su „naujuoju Rusijos veidu“, bet ir prisiliesti prie vietinių gyventojų asmeninių tikrovių. Iš daugybės nedidelių, bet kiekvienam labai svarbių, o dažnai ir skaudžių istorijų, nuo 2009 m. iki 2013 m. buvo dėliojamas Kaukazo karo ir turizmo atlasas, nuklojęs ne vienos galerijos sienas, Kaune eksponuojamas iki vasario 21 d.

Fotomeno festivalio KAUNA PHOTO vadovas Mindaugas Kavaliauskas džiaugėsi surengtu pirmuoju turu į parodą, kuris sutraukė  apie šimtą dalyvių: „Tai rodo, kad ši paroda įdomi patiems įvairiausiems žmonėms, besidomintiems ne vien fotografija, tačiau ir istorija, kokybiška žurnalistika, geo-politika, dizainu. Todėl parodos veikimo paskutinę dieną surengsime atsisveikinimo turą, kurio metu aptariant kiekvieną parodos dalį, bus galima pabrėžti įvairius šios konkrečios parodos, jos kūrėjų išskirtinumus bei lėtojo fotožurnalizmo bruožus, tokius kaip: asmeniškumas, leidybos inovatyvumas, žurnalistinio tyrimo nuoseklumas, tyrimo metodų įvairovė, fotografinės kokybės ir turinio pusiausvyra, parodos ekspozicijos išskirtinumas, menininkų moralinė atsakomybė.“

Festivalio koordinatorė Eglė Ročkaitė teigė, kad „paroda žmonėms palieka gilų asmeninį įspūdį – apie tai byloja garsūs aplodismentai, kuriuos žiūrovai po pirmojo turo su gidu nuotoliniu būdu siuntė autoriams. Didžiausi „Sočio projekto“  gerbėjai pasiilgs parodoje žiūrovus pasitinkančios Olgos ir jos raudono interjero, trisdešimt septyneris metus, kasmet toje pačioje vietoje atostogomis besidžiaugiančio Michailo, ilgesingo, vonioje lūkuriuojančio mažojo Dimos žvilgsnio, šiluma spinduliuojančios raudonplaukės Natalijos ir daugelio kitų, akį traukiančių M. Žilinsko dailės galerijoje įsikūrusių gyventojų.“

Diskutuoti kviečiantis „Sočio projektas“ ne kartą buvo nominuotas ir apdovanotas įvairiais prizais: 2014 m. įvertintas „Olandų dizaino apdovanojimuose-komunikacijai“, 2012 m. „Sony Pasaulio fotografijos apdovanojimuose“ nominuotas meno ir kultūros kategorijoje, 2012 m. laimėjo „Pasaulio Spaudos Fotografijos“ apdovanojimą, 2011 m. įteiktas „Magnum Expression“ prizas, 2010 m. apdovanotas „Canon“ už inovatyvų fotožurnalizmą.

Kaukazo karo ir turizmo atlaso dėlionė nuklojo ne tik įvairių galerijų erdves, bet taip pat nugulė eilėje knygų:  „Tai yra naujas Rusijos veidas, mūsų Rusijos“, 2015; „Kijevas“, 2012; „Tuščia žemė, pažadėta žemė, uždrausta žemė“, 2013; „Turizmas ir karo atlasas Kaukaze – pasirašyta“, 2013 ir daugelis kitų. Pastarasis leidinys pelnė eilę apdovanojimų: 2014 m. buvo nominuotas „Olandų dokumento fotografijos apdovanojimuose“, „Europos dizaino apdovanojimuose“ pelnė sidabro medalį, įvertintas „Ispanijos foto knygų apdovanojimuose“, nominuotas „FILAF knygų apdovanojimuose“.

Projekto išleistas knygų serijas ir parodų išvaizdą kuria „Kummer & Herrman“ dizaino studija.

Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ – vienintelis kasmet (nuo 2004 m.) vykstantis fotografijos festivalis Baltijos šalyse, organizuojamas viešosios įstaigos „Šviesos raštas“. Festivalį remia Lietuvos Kultūros Taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Parodą „Kaukazo turizmo ir karo atlasas“ parėmė Nyderlandų Karalystės ambasada.

Daugiau „Sočio projekto“ leidinių čia >> 

LRT laida „Naktinis ekspresas“ apie parodą čia >> 

Feisbuko naudotojus, kviečiame registruotis turui sukurtame renginyje >>

Papildoma informacija:

Eglė Ročkaitė – KAUNAS PHOTO koordinatorė, tel 8~600 31722, el. p.: festival@kaunasphoto.info