KAUNAS PHOTO 2015 » Adrian Wykrota

Adrian Wykrota „Sugrįžimas“

© Adrian Wykrota

© Adrian Wykrota „The Return“

Sudėtinga Lenkijos istorija, ypač – dramatiški praėjusio amžius įvykiai, milijonus lenkų, dažnai net prieš jų pačių valią, pavertė emigrantais. Išsikovojusi nepriklausomybę, Lenkija turėjo susitaikyti su savanoriška gyventojų migracija į Europos Sąjungos šalis.
Vien 2013 m. valstybę paliko daugiau nei 70 tūkstančių gyventojų. Dabar už Lenkijos ribų gyvena apie 2.2 milijonai lenkų (praėjusiais metais buvo 2.13 mln.). Remiantis Lenkijos centrinio statistikos biuro duomenimis, šiuo metu užsienyje gyvenančių lenkų tautybės žmonių yra 1.41 milijonai daugiau nei 2004 m., kai Lenkija įstojo į Europos Sąjungą.
Augant emigrantų skaičiui, didėja ir marginalizacija. Tai gana naujas reiškinys, kuris asocijuojasi su priklausomybėmis – alkoholio, narkotikų, lošimų, – psichinėmis ligomis, teisybės vengimu, žinių apie šalį ir jos kultūrą stoka. Paskutiniaisiais metais ši problema tik auga ir palaipsniui tampa visuotine.
Projektas dokumentuoja sudėtingus lenkų likimus, kuomet jie, gyvendami toli nuo tėvynės, atsidūrė keblioje padėtyje. Fotografijose užfiksuoti migrantų bandymai grįžti į „normalų gyvenimą“, savo namus, šeimas.
Svarbi šios istorijos dalis yra „lyderiai“ – žmonės, kurie įveikė sunkumus ir dabar padeda kitiems tautiečiams jas įveikti.
Fotografijos taip pat buvo darytos vietovėse, kuriose nepritapusieji migrantai sukūrė bendruomenes. Jose nustatytos taisyklės, tokios kaip alkoholio, narkotikų draudimas, bendras bendruomenės darbas ir bandymas iš naujo integruotis į visuomenę. Jie stengiasi grįžti į „normalų gyvenimą“, apie kurį svajojo.

Valkatos, alkoholikai, narkomanai, bastūnai, benamiai, nusikaltėliai ir kiti „asocialūs visuomenės nariai“ kelia baimę ir šiurpulį, kai mūsų ir jų keliai susikerta. Ar jie galės kada nors grįžti į „normalią“ visuomenę?

Adrian Wykrota „Sugrįžimas“ parodos atidarymas 17:00 val., ketvirtadienį, rugsėjo 3 d. Kauno kolegijos, J. Vienožinskio menų fakultete (A. Mackevičiaus g. 27). Paroda veiks iki spalio 16 d.

Darbo valandos: I – VII 10:00 – 17:00 val.

Adrian Wykrota „Ekstremalus kryžiaus žygis“

© Adrian Wykrota "Extreme Stations of the Cross"

© Adrian Wykrota „Extreme Stations of the Cross“

„Ekstremalus kryžiaus žygis“ pirmą kartą Lenkijoje buvo pradėtas 2009 metais. Nuo to laiko jis tapo vis labiau populiaresnis. Pirmasis 44 km. maršrutas vyko Wielkopolska regione 2014 metais: Šv. Nikolo Mosino bažnyčia – Sowiniec – Baranowo – Żabno bažnyčia – Manieczki — Krzyżanowo — Bło­ciszewo – Dalewo — Moś­ciszki — Bieżyń — Benediktinų vienuolynas Lubino mieste.  „Ekstremaliame kryžiaus žygyje“ dalyvavo beveik 300 žmonių ( jauniausiam dalyviui buvo vos 14 metų, o vyriausiam – 84 metai).

Adrian Wykrota – fotografas, „Retrofokus“ agentūros, užsiimančios komercine fotografija, steigėjas, fotoagentūros „Reporter Poland“ fotožurnalistas, galerijos PIX.HOUSE steigėjas ir kuratorius. Priklauso lenkų fotomenininkų asociacijai ZPAF, kolektyvams „Streetm“, „Promachine“. Fotografas baigė anglų filologijos studijas, po jų pasirinko kultūros studijas. Buvo deleguotas į „Magnum Photos“ dirbtuves Belfaste ir Birmingeme, o 2014 m. iš 30 fotografų išrinktas vienu geriausių dalyvių jaunimo grupėje. Fotografas pelnė ne vieną apdovanojimą: „Top 30 under 30 Magnum Photos“, „IPA“, „Grand Press Photo“, „Lumix Festival“, „Leica Street Photo“. Taip pat rašo tinklaraštį apie fotografiją.

Adrian Wykrota „Ekstremalus kryžiaus žygis“ parodos atidarymas 12:00 val., sekmadienį, rugsėjo 6 d. Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios galerijoje (Žemaičių g. 31 a.). Paroda veiks nuo rugpjūčio 30 d. iki rugsėjo 13 d.

Darbo valandos: I – VII, 9:00 – 13:oo val. ir 14:00 – 17:00.