KAUNAS PHOTO 2015 » Marija Stanulytė

Marija Stanulytė „Basomis per sielą“

© Marija Stanulytė "Barefoot through the soul" "Porto – Vairao (Portugal)"

© Marija Stanulytė „Barefoot through the soul“ „Porto – Vairao (Portugal)“

Kelionės įgyja vis daugiau įvairių formų, kontekstų. Žmonės gali pasirinkti patogias transporto priemones, savo „statusą“ – būti turistu ar tikru keliautoju. Drąsesni palieka savo komforto zonas, sudėdami daiktus į kuprinę ir iškeliauja dviračiu, autostopu ar pėsčiomis. Vienas iš populiariausių Europoje kelių pėsčiomis – Šv.Jokūbo, Ispanijoje. (Camino de Santiago). Daug piligrimų keliauja į šventą vietą, aplankyti Apaštalo Šv. Jokūbo palaikų su skirtingais tikslais. Vieniems tai sportinis iššūkis, kitiems turistinė atrakcija ar maldos laikas. Kai galvojau apie Camino de Santiago kelią, turėjau vieną tikslą – norėjau susirinkti save, gyventi „čia ir dabar“, išgirsti ir matyti kas yra manyje. Keliaudama norėjau kuo labiau jausti tradicinę piligrimystę, kurios vienas iš keliamų iššūkių apriboti kasdieninius įpročius, atsisakyti pasaulio teikiamų malonumų. Todėl atitinkamai darbui rinkausi ir techniką – tradicinę fotografiją. Ji leidžia, kartais net priverčia sustoti. Daug ilgiau užtrunka veiksmų seka: apmąstyti kompoziciją, išsitraukti štatyvą, fotoaparatą, nusiteikti fotografijai ir nuspausti užraktą, nei naudojant skaitmeninę techniką, kur esant galimybei greitai galima pakeisti fotografavimo kampą.

Šioje kelionėje aš fotografavau save. Labai dažnai fotografuojamų žmonių veidas pasikeičia, kai į juos nukreipi fotoaparato objektyvą ir galutiniame rezultate – fotografijoje, matome suvaidintą emociją. Mano darbo tikslas, sukurti fotografijų seriją su tikromis emocijomis, kuriose matytų tikras išgyvenimas ir nekiltų klausimas „Įdomu, ar šis asmuo iš tikrųjų tada buvo laimingas?“. Kai keliavau aš atsistojau, ne tik prieš save, bet ir prieš kamerą. Fotografija, kaip ir piligrimystė, veda link pažinimo, kviečia išeiti iš komforto zonos. Kiekvieną kelionės dieną aš atsistodavau prieš kamerą ir nuspausdavau užraktą, kai jausdavausi tikrąją aš. Jei aš keliauju susitikti su savimi, kaip aš galiu fotografuoti turistinius objektus ar į viską žiūrėti dokumentuojančiai. Aš privalau atverti savo širdį ir drąsiai stotis prieš kamerą.

Marija Stanulytė gimė 1992 metais, Šakiuose. Fotografija susidomėjo paskutiniais metais mokykloje, tapo laureate Lietuvos moksleivių fotografijos konkurse ir gavo Lietuvos fotomenininkų sąjungos apdovanojimą. Šiuo metu studijuoja Justino Vienožinskio menų fakultete/Kauno kolegijoje fotografiją. Aktyviai dalyvauja grupinėse parodose. Darbai eksponuojami Lietuvoje, Lenkijoje. Fotografija jai kaip raiškos priemonė tyrinėti žmogaus vidų, jo aplinką.