KAUNAS PHOTO 2015 » Mantas Laužadis

Matas Laužadis „Informaciniame lauke sukauptos energijos fotografavimas“

© Matas Laužadis "Making photographs of invisible energy stored per ages in the energetic and informational field in certain places" "Raigardas valley"

© Matas Laužadis „Making photographs of invisible energy stored per ages in the energetic and informational field in certain places“ “ Raigardas valley“

Mano tikslas pamatyti, užfiksuoti energetinį vaizdą, kuris tvyro tam tikrame lauke ilgu išlaikymu su didelio formato fotokamera. Idėja atkreipti dėmesį į tai ką žmogus mato žvilgsniu, ne visados yra tas pats ką galima pamatyti ilgąja ekspozicija. Ilgoji  ekspozicija šiam projektui yra eksponuojama devynias, aštuonias valandas, tai apytiksliai yra šviesos srautas, kuris paima visos dienos šviesos laiką, jį perkelia į vieną nuotrauką kaip bendrą vidurkį. Pasirinktos erdvės, peizažai, turintys didelę istorinę praeitį. Kompozicija rami, statiška. Jos dominuojantis sustatymas yra – du trečdaliai žemės, vienas trečdalis dangaus (arba medžių). Šio projekto nuotraukų serija susidaro iš trijų fotografijų, kurios buvo atliktos skirtingose Lietuvos vietovėse: Dzūkijoje, Žemaitijoje bei Aukštaitijoje. Įvertinant visų vietovių išskirtinumus viena nuo kitos, buvo naudojamas trečdalių komponavimas visose nuotraukose, kad fotografijos turėtu bendrą ryš,į kuris jas sietų tarpusavyje.

Dėl šio projekto buvo tyrinėjama kas yra energetiniai, informaciniai laukai, kaip laikas veikia erdvę. Buvo studijuojama Emanuelio Kanto ir Arvydo Šliogerio filosofija apie erdvę ir laiką, domėtasi fizikos mokslu apie energiją. Tyrinėjama laiko ir erdvės sąvoka. Buvo žiūrimas ne vienas internetinis puslapis, dokumentinis filmas, kuris pasakojo apie energetiką, paranormalius reiškinius bei poltergeistus. Visa ši informacija leidžia išanalizuoti ne vieną filosofą, menininką ir tapatinti jų mintis kaip jie pasakoja apie vieną sąvokos prasmę vienodai arba skirtingai.

Šiame darbe stengiamasi išaiškinti, kas būtent yra didelio formato kamera, kokia jos istorija, kodėl ji yra pasirinkta šiam fotografijos procesui vizualizuoti, bei kokios jos techninės savybės. Pasakojama kas yra ilga ekspozicija, kokį efektą su šiuo netradiciniu fotofrafijos metodu galima išgauti. Na ir galiausiai, pateiktas trumpas aprašas apie kiekvienos fotografuojamos vietovės istoriją, energijos prasmę, bei kokių netikėtų niuansų teko patirti fotografavimo proceso metu.