KAUNAS PHOTO 2015 » Horatiu Sava

Horatiu Sava „Dacia ir vairuotojai“

© Horatiu Sava „Dacia & Chauffeur“

Dacia 1300, Renault 12 kopija, pagaminta Rumunijoje, buvo, ko gero, vienintelis automobilis, kurį galėjai nusipirkti sovietmečiu. Būtent todėl 90 % automobilių Rumunijos gatvėse tuomet ir buvo Dacia. Keitėsi tik spalvos – iš baltos į žalią, vėliau į geltoną, ir taip toliau. Nors dabar jau gerai nepamenu tų visų vaikystės kelionių, kuomet sėdėdavau ant Dacia galinės sėdynės, bet žinau, kad man nepaprastai patikdavo ja važinėtis. Mano šeima mėgo keliauti, taigi, kartu su jais važiuodamas Dacia, turėjau progą neblogai pažinti Rumunijos kraštovaizdį.
Šis fotografijų ciklas – tarsi bandymas atgaivinti tuos vaikystės prisiminimus, tą senų laikų utopiją, kai žmonės buvo lygūs, bent jau savo automobiliais. Tada mašinos net neturėjo didelės reikšmės, svarbiausia buvo kur važiuoji ir pas ką.
Fotografijos ciklui buvo renkamos pastaruosius dvejus metus, t. y. praėjus 20 metų nuo Sovietų Sąjungos žlugimo. Šiandien Rumunijos gatvėse vis dar dažnai galima pamatyti Dacia automobilių. Tačiau dabar ši mašina simbolizuoja nebe lygybę, o susiskaldymą. Šiandien ją vairuoja tie, kurie negali sau leisti keliolika tūkstančių eurų brangiau kainuojančių automobilių.
Fotografui svarbu tai, kad tokių vairuotojų vis dar esama, jis nori šiems žmonėms išreikšti savo simpatiją ir pagarbą.
Visos fotografijos užfiksuotos Transilvanijoje ir Banate 2009–2012 m.

Horatiu Sava (g. 1967 m.) užaugo nedideliame miestelyje Sighisoroje, Rumunijoje, miškingoje vietovėje tarp kalvų. Augdamas mėgo žaisti gamtos apsuptyje aplinkiniuose kaimeliuose ir savo miestelyje. Jo darbai grąžina jį į tas, spalvingos vaikystės dienas.
1985 m. kartu su tėvais buvo ištremtas iš Rumunijos į Vokietiją. Po daugiau nei dvidešimties metų jis sugrįžo įamžinti savo gimtąsias vietas fotografijose.

Paroda “Dacia ir vairuotojai” eksponuojama Kauno pilies prieigose (Pilies g. 17) iki spalio 11 d