KAUNAS PHOTO 2015 » Jan Caga

Jan Caga „Dvasia virš bangų“

© Jan Caga „Spirit Above the Waves“

Jan Caga darbų serijoje „Dvasia virš bangų“ vaizduojami neįgalieji baseinuose. Beveik visiems žmonėms patinka konkuruoti, tai kyla iš mūsų žmogiškosios prigimties, valdomos gyvuliškų instinktų. Vanduo panaikina mūsų fizinius skirtumus. Netgi leidžia judėti trimis trajektorijomis vienu metu – ne tik į šonus, bet ir aukštyn, žemyn. Plūduriuodami vandenyje žmonės levituoja lyg paukščiai.

Tam vienokią ar kitokią fizinės negalios formą turi apie 10 % visų pasaulio gyventojų. Centrinė ir Rytų Europa – ne išimtis. Tačiau čia būti neįgaliam reiškia įveikti begales kliūčių. Viena pagrindinių to priežasčių – komunistinio režimo pastangos „išvalyti“ visuomenę nuo žmonių, turinčių psichinę ar fizinę negalią. Neįgalieji buvo izoliuojami specialiose globos įstaigose ir ilgainiui visai dingo iš gatvių. Tai lėmė jų socialinę atskirtį, neįgalumą apipynė prietarais. Po socialistinio bloko žlugimo 1989 m. naujai susiformavusi demokratinė visuomenė tapo pakantesnė ir neįgalieji pamažu grįžta į visuomenę.

Jan Caga gimė 1976 m. mažame pramoniniame mieste Hodonin, tuometinėje Čekoslovakijoje. Baigęs Art Design universitetą, pradėjo dirbti laisvai samdomu fotožurnalistu. Vėliau dirbo su ilgalaikiais projektais, nagrinėjančiais šiuolaikinės visuomenės būsenas. „Gyvenimas pilnas dovanų ir galimybių, o pasaulis nuolat keičiasi. Žmogus kuria ir keičia pasaulį pagal savo sugebėjimus, bando jį padaryti kiek įmanoma geresnį.“ Fotografo nuomone, globalizacija nemenkina pasaulio, tiesiog kuria naują ir platesnį kontekstą.

Jan Caga yra pelnęs daugybę apdovanojimų fotožurnalistikos srityje: pagrindinį prizą „Photo España Ojode Pez“ apdovanojimuose, prizus tarptautiniame metų nuotraukos konkurse, Čekijos „Press Photo“ konkurse ir kituose.