KAUNAS PHOTO 2015 » Shilo grupė

Shilo grupė „Euromaidanas“

© Shilo group „Euromaidan“

„2014-ųjų sausio 19-ąją Kijeve, Hrushevskyi gatvėje, taikus ukrainiečių euromaidanistų protestas pavirto į galimą civilinio karo pradžią. Buvo nueita per toli: dujinių granatų sprogimai, Molotovo kokteiliai, aktyvistai, specialiųjų policijos pajėgų „Berkut“ šaudymai, žmonių grobimai ir išvežimai į miškus, kankinimai ir visi kiti veiksmai, užsakyti diktatoriškos valdžios. Aš negalėjau abejingai stebėti to, kas vyko šalyje, tad susisiekiau su savo draugu fotografu Sergiy Lebedyndkyy, ir abu nusprendėme nedelsiant išvykti į Kijevą. Nusipirkome bilietus ir jau kitą dieną, kaustant baisiam šalčiui, bėgiojome po Maidaną, bandydami nufotografuoti minią ir stengdamiesi nepamesti įrangos, o vėliau šildėmės, dalydamiesi sumuštiniais ir arbata su likusiais aktyvistais. Net du kartus Dievas išgelbėjo mus nuo „Berkut“ atakos. Mes nesijautėme saugiai – neturėjom nei šalmų, nei kaukių, netgi oranžinių paltų, skirtų spaudos atstovams, tačiau jie nebūtų mūsų apsaugoję, nes žurnalistai buvo sistemingai vaikomi policijos. Maidane išbuvome dvi dienas, bandydami užfiksuoti visus įvykius tiek, kiek leido sąlygos. Mes vis dar gyvi, be jokių randų ir traumų. Dabar, rašydamas šiuos žodžius, aš sėdžiu traukinyje, Sergiy – lėktuve, o mūsų filmai ir įspūdžiai – kartu su mumis.“
Mūsų fotografija sufokusuota į socialines Ukrainos problemas. Dauguma darbų susiję su buvusios sovietinės Ukrainos palikimu. Staigūs pokyčiai šalyje įvyko po Sovietų Sąjungos griūties ir Ukrainos nepriklausomybės atgavimo. Tai stipriai pakeitė prieš žmonių gyvenimo būdą ir kultūrą. Daugelis nesugebėjo prisitaikyti prie naujos sistemos ir tiesiog stengėsi išgyventi, užuot galvoję, kaip judėti į priekį. Ši šalis įstrigusi tarp sovietinės praeities ir neaiškios dabarties. O kokia ateitis? Mes ir bandome rasti atsakymą į šitą klausimą – kapstydamiesi po praeitį, atskleisdami žmonių baimes, bandydami perprasti jų absurdišką ir nelogišką elgesį. Fotografijų spausdinimui panaudojome nuo 1990 m. nebegaminamą sovietinį fotografinį popierių Bromexpress-1. Naudodami šį popierių, ryškindami fotojuostas tamsiame kambaryje, naudodami litografiją, mes pasiekėme netikėtų ir nepakartojamų rezultatų. Šis nenuspėjamumas ir praėjusio laiko įvedimas į procesą – pasenusio popieriaus, nekontroliuojamo ryškinimo – kiekvieną fotografiją pavertė seniena, ištraukta iš archyvo. Tai fotografijai suteikia ypatingo tikroviškumo, ji tampa tarsi istorinis dokumentas, pasakojantis apie praeities erą, kurios daugiau niekada nebepamatysime.“ (Le 2014)

Sergiy Lebedynskyy (g. 1982 m.), kvalifikuotas inžinierius, gyvenantis tarp Volfsburgo Vokietijoje ir Charkovo Ukrainoje, ir Vlad Krasnoshchok (g. 1980 m.), profesionalus veido ir žandikaulio chirurgas, gyvenantis ir dirbantis Charkove, Ukrainoje, fotografuoti pradėjo 2010 m. ir susijungė į fotografų grupę „Shilo“. Autoriai ėmė tęsti Charkovo fotografijos mokyklos tradicijas (Boriso Mikhailovo, Evgeny Pavlovo, Sergey Bratkovo ir t.t.), kuri žinoma dėl savo drąsaus ir kritiško požiūrio į socialinius procesus buvusioje Sovietų Sąjungoje. „Shilo“ reiškia pelėdą, kuri atspinti grupės tikslą ištrūkti iš surežisuotos ir apribotos Ukrainos fotografinės aplinkos.
Pasisekimas fotografijos bienalės „FotoFest 2011“ darbų peržiūrose Maskvoje lėmė jų darbų įtraukimą ir į kitų metų bienalę, rengtą Hiustone. 2013 m. „Shilo“ grupė dalyvavo „FotoFest International Discoveries IV“ ir „Center of Photography The Lumiere Brothers and Open Gallery“ parodose Rusijoje. 2014 m. dalyvavo grupinėse ir personalinėse parodose Londone, Vienoje, Varšuvoje, Maskvoje, o jų projektas „Baigta disertacija“ buvo garbingai paminėtas leidinyje „1st Vienna Photobook Review“. Jų knyga „Euromaidanas“, išleista „Riot Books“, buvo nominuota „Metų knygos“ apdovanojimui „Kassel Fotobook“ festivalyje, „Paris Photo First Photobook“ – Aperature fondo apdovanojimui.

2015 m. metais „Shilo“ nominuota „Rencontres d’Arles Discovery“ apdovanojimui. Tai, beje, pirmas kartas festivalio istorijoje, kai nominuota grupė. „Shilo“ darbai įtraukti į įvairių muziejų ekspozicijas: dailės muziejaus Hiustone, „Kiyosato“ fotografijų meno muziejaus, Rio de Žaneiro modernaus meno muziejaus, Joaquim Paiva kolekcijos ir Maskvos fotomeno muziejaus.

Paroda “Euromaidanas” eksponuojama Čečėnijos aikštėje (P. Lukšio g.) iki spalio 11 d.