KAUNAS PHOTO 2015 » Uždraustasis Sočio olimpinių žaidynių vaisius – paroda „Kaukazo karo ir turizmo atlasas“ – kviečia į Kauną

Uždraustasis Sočio olimpinių žaidynių vaisius – paroda „Kaukazo karo ir turizmo atlasas“ – kviečia į Kauną

2016 m. sausio 15 d. penktadienį, fotomeno festivalis KAUNAS PHOTO kviečia į pažintį su „lėtojo žurnalizmo“ chrestomatiniu pavyzdžiu – olandų fotografo Rob Hornstra ir publicisto Arnold van Bruggen bendru kūriniu „Sočio projektas“ (The Sochi Project).

15:00 val. Vytauto Didžiojo univetsiteto mažojoje salėje (S.Daukanto gatvė 28, Kaunas) vyks Rob Hornstra ir Arnold van Bruggen paskaita „Sočio projektas – menas ar žurnalistika?“. Įėjimas nemokamas. Paskaita atvira visuomenei.

17:00 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje vyks  parodos „Sočio projektas: Kaukazo karo ir turizmo atlasas“ atidarymas. Ši paroda – penkerius metus trukusio darbo ir eilės kelionių į Kaukazą rezultatas: fotografijos, žemėlapiai ir aiškinamieji tekstai, atskleidžia Rusijos miesto Sočio ir jo apylinkių istoriją ir drastiškas transformacijas ruošiantis 2014 m. Žiemos olimpinėms žaidynėms. Paroda, aplankiusi dešimtis galerijų ir muziejų – nuo Niujorko iki Delio – kiekvienoje meno erdvėje pateikiama kitaip, Kaune veiks iki vasario 21 d.

© Rob Hornstra / Olga, Sočis, 2012 -Dvidešimt penkerių Olga, Zhemchuzhina viešbučio (reiškiančio "perlą"),striptizo klubo, esančio Soči centre, vadovė. Ji nepakenčia kai žmonės nesupranta, kad šokis taip pat yra meno forma. Ji teigia, kad jos svajonė sukurti šeimą ir susilaukti vaikų. Bet kas benutiktų: ji nenustos šokusi.

© Rob Hornstra / The Sochi Project. From: An Atlas of War and Tourism in the Caucasus (Aperture). Olga, Sočis, 2012 – Dvidešimt penkerių Olga, Zhemchuzhina viešbučio (reiškiančio „perlą“),striptizo klubo, esančio Sočio centre, vadovė. Ji nepakenčia kai žmonės nesupranta, kad šokis taip pat yra meno forma. Ji teigia, kad jos svajonė sukurti šeimą ir susilaukti vaikų. Bet kas benutiktų: ji nenustos šokusi.

 

Tik sužinoję, kad 2014 m. žiemos olimpinės žaidynės vyks Sočyje, nuo 2009 m. iki 2013 m. olandai fotografas Rob Hornstra ir publicistas Arnold van Bruggen pradėjo keliauti į Sočį, Rusiją ir Kaukazo apylinkes. Pasiruošimo 2014 m. žiemos olimpiadai įkarštyje, jie nuolat sugrįždavo į šį izoliuotą ir nepaprastai sudėtingą regioną. Vaizdai ir kartu sekantys tekstai atskleidžia komplikuotą, daugialypę ginčytino regiono istoriją, parodo „tikrąjį Rusijos veidą“ post-Sočyje Krymo prijungimo prie Rusijos, Ukrainos konflikto ir brutualaus Boriso Nemtsovo nužudymo kontekste. Rob Hornstro fotografijos metodas jungia „lėtosios formos“ dokumentinį pasakojimą su šiuolaikiniu portretu, rastomis fotografijomis ir kitais vizualiais elementais, surinktais kelionių metu. Tuo tarpu Van Bruggenas prisideda patrauklių istorijų serijomis apie žmones, kraštą, ir jo neramią istoriją.

„Sočio projekto“ („The Sochi Project“) parodose fotografijos, teksto ir daugialypės terpės samplaika atskleidžia pačias skaudžiausias ir įsisenėjusias Rusijos žaizdas. Kol į Sočio olimpines žaidynes buvo investuojami milžiniški pinigai, dauguma aplinkinių kaimų vis dar neturėjo vandens, dujų, o Kaukazo kalnų viršūnėse vis dar vyko užsitęsęs karas prieš sukilėlius. Kol Putinas svajojo apie Olimpines iškilmes ir atkurtą Rusijos įvaizdį pasaulyje, daugelis rusų svajojo apie šalį be žmogaus teisių suvaržymo ir diskriminuojančių įstatymų.

Pasak parodos autorių, kurie surengė daugiau kaip 15 grupinių ir personalinių „Sočio projekto“ parodų Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Delyje (Indija), paroda Kaune, tai pirma galimybė pristatyti „Sočio Projektą“ buvusioje Sovietų Sąjungos šalyje. Tai yra Europos geopolitinė erdvė, kurioje Rusijos propaganda bando kurti nesantaiką visuomenėje, ir kurioje į Rusijos formuojamą kariuomenę žiūrima su nepasitikėjimu ir baime. Autoriai tikisi, kad jų apsilankymas, paskaita ir paroda sukels lankytojų diskusijas, įkvėps fotografus, žurnalistus ir dokumentikos kūrėjus.

Festivalio KAUNAS PHOTO vadovas Mindaugas Kavaliauskas pabrėžia, kad „Sočio projektas“ sulaukė neprilygstamos pasaulinės sėkmės šiandieninės meno fotografijos ir nepriklausomos knygų leidybos kontekste. Pirmasis pagrindinės projekto knygos „Atlas of War and Tourism in the Caucasus“ 5000 vnt. tiražas jau išparduotas, išleistas antrasis. Kavaliauskas priduria, kad paradoksalu tai, kad būtent Rusijos propagandinė – cenzūrinė mašina suteikė didžiulį postūmį „The Sochi Project“ pasaulinei sėkmei. Maskvoje turėjusi įvykti pirmoji premjerinė paroda 2013 m. paskutinę minutę buvo nukabinta, o autoriai negavo leidimo atvykti į Rusiją. Parodą laisvai mąstančių menininkų bendruomenė atidarė alternatyvinėje erdvėje, o autoriai sudalyvavo atidaryme nuotolinio vaizdo pokalbio būdu. Tai buvo retas atvejis, kai apie fotografijos meno parodą kalbėjo pagrindinė pasaulio žiniasklaida!

Apie „Sočio projekto“ tarptautinę sėkmę byloja gausa apdovanojimų: 2014 m. įvertintas „Olandų dizaino apdovanojimuose-komunikacijai“, 2010 m. apdovanotas „Canon“ prizu už inovatyvų fotožurnalizmą, 2011 m. laimėjo „Magnum Expression“ apdovanojimą, 2012 m. „Sony Pasaulio fotografijos apdovanojimuose“ nominuotas meno ir kultūros kategorijoje, 2012 m. laimėjo „Pasaulio Spaudos Fotografijos“ apdovanojimą.

„Sočio Projektas“, šiuolaikinis fotografijos ir žurnalizmo šedevras, sukurtas James A Gee ir Walker Evans tradicijoje. Projekto išleistas knygų serijas ir parodų išvaizdą kuria „Kummer & Herrman“ dizaino studija.

Ilgametis projektas įgijo įvairių leidinių formą ir nugulė tokiose knygose kaip: „Tai yra naujas Rusijos veidas, mūsų Rusijos“, 2015; „Kijevas“, 2012; „Tuščia žemė, pažadėta žemė, uždrausta žemė“, 2013; „Turizmas ir karo atlasas Kaukaze – pasirašyta“, 2013 ir daugelis kitų. Pastarasis leidinys pelnė eilę apdovanojimų: 2014 m. buvo nominuotas „Olandų dokumento fotografijos apdovanojimuose“, „Europos dizaino apdovanojimuose“ pelnė sidabro medalį, įvertintas „Ispanijos foto knygų apdovanojimuose“, nominuotas „FILAF knygų apdovanojimuose“.

Daugiau „Sočio projekto“ leidinių čia >>

Fotomeno festivalis „Kaunas Photo“ – vienintelis kasmet (nuo 2004 m.) vykstantis fotografijos festivalis Baltijos šalyse, organizuojamas viešosios įstaigos „Šviesos raštas“. Festivalį remia Lietuvos Kultūros Taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Parodą „Kaukazo turizmo ir karo atlasas“ parėmė Nyderlandų Karalystės ambasada.

„The Sochi Project“ paroda – tryliktosios festivalio KAUNAS PHOTO programos preliudas, didžiausia iš individualių festivalio programos dalių 2016 m.. Festivalio pagrindinė programa prasidės rugpjūčio 19 d.

 

 

© Rob Hornstra / The Sochi Project. From: An Atlas of War and Tourism in the Caucasus (Aperture).

Dėl iliustracijų – didesnės raiškos ar papildomų fotografijų kreiptis į festival@kaunasphoto.info 
Iliustracijos gali būti publikuojamos tik tuomet, jei jos susijusios su naujienomis apie parodą Kaune.Publikuojant fotografijas, privalo būti pateikiama pilna autorystes teisės apibrėžianti eilutė, matoma po galerijos miniatiūromis.